Monitoring - pomoc w ochronie domu

Dziś coraz częściej można spotkać kamery i wiele innych urządzeń, które pozwalają na zabezpieczenie danego terenu i sprawowanie nad nim odpowiedniej kontroli. Obrazy z kamer, bardzo często trafiają do siedziby ochrony, która podejmuje odpowiednie działania w konkretnych sytuacjach. Jednak to od tego jak instalacja została połączona, decyduje to, czy jest ona użyteczna.

Montaż systemów umożliwiających monitorowanie danego obiektu, jest zawsze wyzwaniem dla ekipy i projektantów. Bardzo rzadko spotyka się dwa identyczne obiekty, dlatego też, każda praca powinna być poprzedzona odpowiednimi czynnościami wstępnymi. Należy dowiedzieć się jakie oczekiwania końcowe ma klient, jakie są jego możliwości finansowe, jakie ma oczekiwania od systemu monitorującego i wypytać się jeszcze o szereg różnorodnych czynników. Wówczas dopiero, można przedstawić założenia dotyczące montowanego sprzętu i rozpocząć pracę związane z samą instalacją. Dziś możemy korzystać z szerokiego wyboru kamer, czujników i detektorów, które różnią się od siebie zarówno zaawansowaniem, odpornością na warunki atmosferyczne, zniszczenia i uszkodzenia dokonywane przez wandali, jaki samą ceną. Z jednej strony mają one możliwość pracy ciągłej, z drugiej są uruchamiane po przez zamontowane czujniki oraz detektory ruchu. Warto też tu zauważyć, że kamery mogą pokazywać naprawdę wyraźny obraz również w nocy. Pomaga w tym z jednej strony tradycyjne oświetlenie obiektu, bądź też jak w przypadku pewnych kamer dodatkowe doświetlenie podczerwienią, który może obejmować teren nawet do prawie 70 metrów.

Sam monitoring pod względem kamer, umożliwia jego dostosowanie do oczekiwań, każdego klienta. Kamery mogą być umieszczone na stałe w jednym miejscu, bądź też, dzięki odpowiednim mechanizmom, mogą poruszać się pokazując obraz nawet w zakresie 360 stopni. Dodatkowo możliwość poruszania się w pionie, zwiększa zakres i zasięg, co bardzo często jest istotna zaletą w przypadku wyboru poszczególnych rozwiązań. Co jednak najważniejsze, bardzo często, system monitoringu, można dodatkowo rozbudowywać o kolejne kamery i czujniki w miarę jak nasz dom, bądź też firma, będą się rozbudowywały i rozwijały.