Monitoring – krok po kroku.

Telewizja przemysłowa to dosyć złożony system, który wymaga odpowiedniej współpracy wszystkich użytych urządzeń. Całość musi działać bez zarzutu, gdyż oczekiwania oraz powody montażu stawiają na szali najczęściej nie tylko bezpieczeństwo ale i życie osób. Pomimo tego, że monitoring jest montowany głównie w celu zabezpieczenia danych terenów, to z czasem okazało się iż oferuje dużo większe możliwości. Ilość oraz jakość rejestrowanych sytuacji, pozwoliło na zastosowanie ich w szerokim zakresie. Im więcej kamer, tym większy teren podlega kontrolowaniu i w założeniu tym samym można zapewnić mu większe bezpieczeństwo. Tym samym dotyczy to również osób w postaci pracowników oraz członków rodziny.

Obraz z kamer jest przekazywany do specjalnego urządzenia – rejestratora. Dokonuje się tego w zależności od rodzaju systemu po przez kable lub po przez wi-fi lub w inny sposób. Obraz oraz dźwięk (w zależności od dostępnych urządzeń), zapisywany jest na dysku o określonej pojemności. Ważny jest tu element, który należ brać pod uwagę w przypadku łączenia rejestratora oraz kamery. Dla poszczególnych modeli rejestratorów, można podłączyć tylko określoną ilość kamer. Jest to wynik tego, że telewizję przemysłowa montują zarówno małe firmy oraz osoby prywatne, które dla swoich potrzeb nie zawsze potrzebują bardzo rozbudowanego systemu. W ten sposób można decydować o ilości dostarczanych danych. Przechowywane danych za sprawą dysku może odbywać się dłuższy czas lub też można oglądać obraz w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można stworzyć, przykładowo w firmie specjalne pomieszczenie, w którym ochrona będzie nadzorowała to co się dzieje na jej terenie. Z takiego te miejsca, można kontrolować cały system wchodzący w zakres telewizji przemysłowej. Warto bowiem dodać, że w zakresie możliwości monitoringu wchodzi bardzo często możliwość poruszania kamerami. Kamery mogą być również wyposażone w specjalne obiektywy, które umożliwiają zoom obrazu. Odpowiednie urządzenie sterujące oraz oprogramowanie, pozwalają wówczas na praktyczne wykorzystanie możliwości oferowanych przez system kamer przemysłowych.

Ich dobór do pomieszczeń powinien uwzględniać ich wytrzymałość, system pracy oraz warunki. Takie czynniki powinny być zawsze brane pod uwagę, gdyż wpływają na to jak wygląda nasze bezpieczeństwo.