Jakie wiatraki wybrać?

W zależności od tego gdzie mieszkamy należy pomyśleć który wiatrak jest lepszy – ten o poziomej czy pionowej osi turbiny, ponieważ wiatraki o poziomej osi turbiny to te o klasycznej budowie i zwykle są zbudowane na słupie, przez to wyłapuje wiatr o minimalnej prędkości 5m/s. poniżej tej wartości stawiać wiatraki się nie opłaca, bo jest to nie ekonomiczne. Większość wiatraków, które buduje się to wiatraki przydomowe.

Wiatraki o poziomej osi turbiny zwykle są na słupie, który ma co najmniej 120m wysokości i wirnik ma 3 płaty, czasami dwie. Słup to głównie zrobiony z betonu, jednak znajduje się też takie, które są zbudowane na wieży kratowej. Wieża kratowa zapewnia stabilność przy większym podmuchu wiatru, przez co wiatrak nie spadnie ani nie przewróci się.

Wiatraki o pionowej osi turbiny są zbudowane na małym słupku albo wieży. Wirnik przypomina śrubę albo jest w kształcie literki H. Większość takich wiatraków jest budowana na dachach domów, z powodu tego że taki wirnik wychwytuje najmniejszy podmuch wiatru, przez co spokojnie możemy produkować prąd.